راه های رهایی از عادت خودارضایی
مقاله - عمومی
نوشته شده توسط محمد   
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۵

Image
در دو مرحله:
 الف- خود را به کاری مشغول و در آن تمرکز کنید
ب- بینش خود را اصلاح کنید 

در هر مقطعی از تاریخ و در هر فرهنگی خودارضایی اتفاق می افتد و این روشی است که اکثر نوجوانان قبل از شروع روابط جنسی بزرگسالی از آن لذت می برند. با این حال، اگر این رفتار تبدیل به یک وسواس شود که سایر جوانب زندگی شما را تحت الشعاع بگیرد، یا دین یا فلسفۀ شما خودارضایی را قدغن کرده باشد، پس این امکان هست که این تمایل را مهار کنید، خویشتنداری خود را به دست بیاورید و میلتان را کنترل کنید.


قسمت اول
الف- خود را به کاری مشغول و در آن تمرکز کنید

1      برای صرف وقت و انرژی تان روش دیگری را پیدا کنید. زندگی خود را با فعالیت های درگیرکننده پُرکنید. شور و هیجان انجام کاری متفاوت می تواند جایگزین برانگیختگی خودارضایی شود و برای دفعۀ بعدی که وسوسه شدید، بهانه ای است برای آنکه حواس خود را پرت کنید. برخی از گزینه های زیر را امتحان کنید:
خلاق باشید. فرآیندی که میل جنسی را به حاصلی مبتکرانه تبدیل می کند (بنام تصعید) امری است که راهبان و فرزانگان قرن ها بدان متکی بوده اند.
ورزش کنید. نظم و مداومت بر فائق آمدن در یک بازی ورزشی زمان می برد. به یکی از رشته های ورزشی مورد علاقه تان بپردازید مانند دویدن یا شنا، و یا ورزشهای گروهی مثل فوتبال، بسکتبال یا تنیس. همچنین هر شکلی از ورزش به شما کمک خواهد کرد تا تنش را از بین ببرید، شادتر بشوید و بر فیزیک جسمتان به روش مثبتی تمرکز کنید. یوگا شکل دیگری از تمرین [ورزشی] است که به شما در رسیدن به احساس راحتی بیشتر و کم کردن احتمال فشار ناگهانی خودارضایی کمک می کند.
رژیم غذایی سالم داشته باشید. میوه ها و سبزیجات اثرات سالمی در بدن دارند و مواد مغذی لازم برای افزایش انرژی تان را تأمین می کند تا شما را در طول روز فعالتر سازد.
یک سرگرمی، یا مهارت پرورشی جدید بیابید. یادگیری چیزی که مدتی زمان می برد تا ماهر شوید، می تواند مجدداً مغز شما را متمرکز نماید بر لذت تأخیری دستیابی به اهداف سرگرمی بجای لذت فوری از خودارضایی. مهارت هایی همچون آشپزی و نانوایی، چوب بری، تیراندازی با کمان، زبان عمومی یا باغبانی را بیازمایید.
داوطلبانه وقت خود را اختصاص دهید. انرژی خود را وقف کمک به نوجوانانی کنید که نسبت به شما فرصت های کمتری داشته اند، مثل کار کردن در یک پناهگاه، تدریس به دانش آموزان کم بضاعت مالی، پاکسازی مناطق سوخته و یا جمع آوری پول برای یک علت خوب. بدین ترتیب به احساس نوعدوستانه ای از کمک رساندن به دیگران دست می یابید و زمان کمتری دارید تا از اهداف تان منحرف شوید.

2      در زمان های شروع تحریک برای جلوگیری از خود ارضایی برنامه بریزید. چنانچه پیش از خواب یا در حمام با مشکل مواجه می شوید، از هر وسوسۀ جلق زدن خودداری کنید. بطور نمونه، اگر اواخر شب با این مشکل مواجه شدید، خود را [از روی تخت] بر زمین بیاندازید و به یک فعالیت بدنی مانند شنا رفتن روی زمین بپردازید. به اندازه ای که خسته شوید و به غیر خوابیدن کاری نتوانید بکنید. اگر در زمان دوش گرفتن خیلی وسوسه شدید، بطور ناگهانی شیر آب سرد را باز کنید و به خودتان یک شوک بدهید.
اگر شما همیشه هنگام رسیدن به منزل جلق می زنید، مطمئن شوید که یک برنامۀ ثابت برای مقابله با هر گونه احساس خستگیِ ممکن داشته باشید. اگر آنقدر کارهای کمی دارید که ذهن شما زود به زود در اندیشه های جنسی پرسه می زند، برنامۀ کاری خود را پُر کنید. وقتی شما به اندازه ای مشغول به کاری یا خسته باشید که امکان اتلاف انرژی برای چنین حواس پرتی هایی نداشته باشید، پرهیز از خودارضایی برایتان آسان تر خواهد بود.
اگر شما صبحها به خودارضایی وسوسه می شوید، سعی کنید شبها با بیش از یک لایه پوشش [لباس] بخوابید تا لمس دستتان به خودتان برایتان زحمت داشته باشد.

3       تنهایی خودتان را محدود کنید. اگر بخاطر حس تنهایی مکرراً دست به خودارضایی می زنید، تا آنجا که ممکن است راهی بیابید تا در اجتماعات حضور یابید. این بدان معنی است که باید در بسیاری از باشگاه ها یا فعالیت هایی که در توانتان هست عضو شوید، دعوت افراد را بپذیرید و دیگران را دعوت کنید، و روش خود را تغییر دهید تا با افراد بیشتری دوست شوید. اگر می خواهید با کسی قرار ملاقات بگذارید، از یک دوست درخواست کنین این کار را برای شما انجام دهد یا به یک سایت دوست یابی ملحق کند.
کاری دیگر که می توانید انجام دهید اینست که زمان هایی را که احتمالاً تنها هستید محدود کنید. اگر تمایل به جلق زدن در شما معمولاً یک یا دو ساعت قبل از ورود اعضای خانواده تان [یا همخانه تان] به خانه اتفاق میافتد، آن زمان را به پیاده-روی یا انجام تکالیف اختصاص داده و یا برخی کارهای تان را در فضاهای دیگر (مانند کافی شاپ) انجام دهید.
حتی اگر سر همۀ دوستان تان شلوغ باشد، می توانید با بیرون رفتن از خانه فشار وسوسه را محدود کنید. بطور مثال، بجای تماشای بازی فوتبال به تنهایی در خانه، در یک فضای عمومی [فروشگاه ها / تلوزیون های پارک ها یا خیابان ها] آن را تماشا کنید. اینگونه حتی اگر به پاتوق دوستان تان هم نرفته اید، تنها نخواهید بود، نهایتاً زمانی برای خودارضایی نخواهید داشت.

4      از تماشای فیلم /کلیپ های پورنو [محرّک] خودداری کنید. یکی از دلایلی که خودارضایی بسیار بیشتر افزایش می یابد اینست که شما می دانید ولو به مدت چند ثانیه اگر بخواهید به پورنو دسترسی دارید. به هر حال، چنانچه در خودتان ارادۀ قوی برای پرهیز از نگاه کردن به پورنو نمی بینید، بنابراین برای این کار ناچار به انجام اقداماتی دیگر هستید:
نصب نرم افزار مسدودکنندۀ پورنو بر روی رایانه را در نظر بگیرید. البته شما رمز عبور برای دور زدن قفل مسدودکننده را می دانید ولی همین که پنجرۀ اخطار آن بالا بیاید، اولویت های شما را یادآوری می کند. همچنین می توانید یک رمزعبور بطور اتفاقی [رَندوم] در یک فایل متنی تایپ یا کپی-پِیست کنید. هنگامی که [بار اول] رمزعبورتان را وارد نرم افزار کرده و برنامه را راه اندازی می کنید، فایل متنی را حذف کنید. بنابراین دیگر قادر نخواهید بود رمزعبور برنامۀ فیلترتان را بدانید. این بهترین راه برای حفظ قدرت شما و جلوگیری از هدر دادن تلاش شماست.
اگر وسوسه می شوید که با دیدن پورنو در رایانه خودارضایی کنید، سعی کنید که رایانه را به مکانی منتقل کنید که دیگران هم بتوانند شما را ببینند.
اگر وسایل فیزیکی مجموعۀ تحریک کننده ای دارید، بلافاصله آنها را دور بریزید.
از نرم افزارهای ضداعتیاد پورنو کمک بگیرید که طراحی شده اند که مانند رفیق به مغزتان بچسبند تا شما بجای پورنو به ارتباطات واقعی اشتیاق نشان دهید. 

5      در برنامۀ ترک عادت خود پایدار و صبور باشید. دست کشیدن از عادت خودارضایی هرگز مثل برقِ یک صاعقه ناگهانی بر سر شما فرود نمی آید. بلکه فرآیندی است که نیاز به تعهد دارد و شما ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوید یا در مواردی این عادت بازگردد. پایداری مبارزۀ واقعی است، پس هم اکنون متعهد شوید که نخواهید گذاشت تا اشتباهات کوچک سد راه شما شوند.
یک سیستم پاداش دهی راه اندازی کنید. بابت ماندن در این مسیر، با پاداش هایی برای رفتار خوب تان به خودتان رشوه دهید. به عنوان نمونه، هر گاه به مدت دو هفتۀ تمام بدون رفتار خودارضایی پیش رفتید، برای خودتان کمی زیاده روی کنید مثل یک بازی کوچک یا یک بستنی قیفی.
سیستم های پاداش دهی عالی هستند؛ مطمئن شوید که برای پاداش دادن به خود هرگز با چیزی که سعی در تسلط بر آن دارید، به خود پاداش ندهید، که در اینجا مشخصاً منظور خودارضایی است. اگر می گویید که پاداشی که به خود خواهید داد خودارضایی بعد از یک هفته ترک این عادت است، شما صرفاً خودارضایی را به موضوعی بدل خواهید کرد که واقعاً حتی بیشتر هم خواهانِ آن هستید.


Image
قسمت دوم
ب- بینش خود را اصلاح کنید

1      خود را مجازات نکنید. بدین روش عمل نمایید: در صورتی که شما بطور مداوم مخالف باشید با احساس برخی افراد که ممکن است نسبت به خودارضایی داشته باشند، پس شما هنوز تمام وقت به خودارضایی فکر می کنید. 
در عادت خودارضایی خود آن را با عادتی دیگر معامله نکنید- آنها بسیار ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و شما هیچ چیزی را حل نخواهید کرد. در عوض، اذعان نمایید که این امر برای شما در حکم یک مشکل بوده است ولی شما تا جلوگیری کامل از وسوسه مقاومت خواهید کرد.
به یاد داشته باشید که شما انسان هستید، و انسان ها خودارضایی می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهند که 95% از مردان و 89% از زنان اعتراف به خودارضایی کرده اند. وقتی بدانید که تنها نیستید، احساس شرمندگی کمتری خواهید کرد.
با به خاطر سپردن دفعاتی که صرف احساس متأسفم برای خود کرده اید، در برابر اصرار غرق شدن در نومیدی مقاومت کنید در حالیکه می توانستید از عادت خود چشم پوشی نمایید.

2      افسانه هایی را که دربارۀ مضررات خودارضایی هستند باور نکنید.
اگر شما می خواهید از عادت خودارضایی تان خودداری کنید، پس باید بخاطر دلایل شخصی و اخلاقی چنین اقدامی کنید؛ نه برای دلایلی که به سلامتی مربوط می شوند. تنها مشکل واقعی در سلامتی که می تواند بوجود بیاید، درد و ناسور شدن ناحیه از جلق زدن مزمن است، اما وقتی دیگر مکرراً به خودتان دست نزنید، این مشکل می تواند از بین برود. برخی از چیزهایی را که خودارضایی با بدن شما «انجام نمی دهد» در اینجا فهرست می کنیم:
خودارضایی می تواند موجب ناباروری، انزال زودرس، یا ناتوانی جنسی بیش از حد گردد، 
خودارضایی می تواند موجب جنون در قالب یک اختلال اضطرابی و افسردگی شود.
خودارضایی ممکن است موجب تاری دید یا حتی دیدن مگس-پران [ذرات معلق] در چشم شود.
خودارضایی تکرر ادرار «ایجاد نمی کند».
خودارضایی بر روی موهای صورت، رشد، اجزای صورت، کلیه ها، بیضه ها، ویا مشکلات پوستی، یا هر گونه مسائل عمدۀ فیزیکی تأثیری نمی گذارد! اینها همه افسانه است.

3     بدانید که این امر بهبود خواهد یافت. اگر ایمان دارید که واقعاً می توانید راهی برای خودداری از عادت خودارضایی خود پیدا کنید، پس قادر به انجام چنین کاری هستید. شاید هدف شما جلوگیری کامل از خودارضایی نباشد، ولی فقط می خواهید استمنای خود را به میزان طبیعی مثلاً یک یا دو بار در روز کاهش دهید. این امر نیز خوب است. اگر شما معتقدید که حقیقتاً می توانید بر این مبارزه فائق آیید، به احتمال بسیار زیاد موفق خواهید شد نسبت به اینکه دائماً خود را بازنده حدس بزنید.
اینکه گفته شود، ممکن است روزهایی پیش بیایند که عادت تان بازگردد. اگر روزی دیدید که خودارضایی می کنید در حالیکه قصد داشتید که انجام ندهید، اینطور فکر نکنید که "خیلی خوب، من این روزم رو خراب کردم دیگه." و تا آخر روز به کار خود ادامه دهید و بخواهید روز بعد مجدد شروع کنید. این دیدگاه همانقدر منطقی است که بخواهیم فکر کنیم چون یک عدد شیرینی خورده اید پس باید یک کیک کامل را هم نوش جان کنید. بدان خاطر که در هر صورت رژیم غذاییِ آن روز خود را بهم زده اید.

4     بدانید چه زمانی جویای کمک باشید. اگر همۀ راه ها را امتحان کرده اید و به نظرتان نمی رسد که عادت تان را تحت کنترل خود درآورید، زمان آن رسیده است که به فرد دیگری [کارشناس] دربارۀ مشکل تان بگویید و کمک بخواهید. خجالت نکشید و به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد مسائل مشابهی همچون یک عادت دارند. کمک طلبیدن یک اقدام شجاعانه است و اغلب کسانی هم که شما درخواست کمک می کنید آن را چنین می پندارند.
از رهبر دینی خود راهنمایی بگیرید. اگر عضو مکان مذهبی [مثل مسجد یا کلیسا] هستید، از روحانیون محلی خود کمک فکری بخواهید. سه چیز را در نظر داشته باشید: اول، این افراد بخشی از روحانیت هستند چرا که خود را برای کمک به کلیساها وقف کرده اند. دوم، آنان قبل از شما هم به کسی در زمینۀ ترک عادت خودارضایی کمک کرده اند. در نهایت، آنها بسیار سرسختانه درخصوص مسائل محرمانۀ مردم محدود شده اند. یک وقت ملاقات بگیرید از کشیش خود، اسقف، امام جماعت، خاخام یا هر رهبر مذهبی دیگرتان و ملاحظه کنید که آیا مشاورۀ ایشان می تواند کمک شما باشد.
از یک متخصص پزشکی هم یک وقت ملاقات بگیرید. مشاوران، روانشناسان و روانپزشکان همه برای کمک به مردم با سطوح مختلف از اعتیاد آموزش دیده هستند. با یک درمانگر در منطقۀ خود شروع کنید که می تواند عادت شما را ارزیابی نموده و شما را در صورت لزوم به یک مددکار تخصصی تر معرفی کند. گزینه های مختلفی در روشِ درمان وجود دارند، از درمانِ شناختی-رفتاری گرفته تا تجویز دارو.
 
12 راه علمی به اثبات رسیده برای جذب جنس مخالف
مقاله - روانشناسی
نوشته شده توسط مسعودی   
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵

Image

 
آیا قصد جذب کردن جنس مخالف خود را دارید؟ ما به شما دوازده روش علمی به اثبات رسیده معرفی می‏ کنیم.
 
علم تأیید می‏ کند که افراد جذاب در زندگی دارای برتری هایی هستند. مردم با رغبت بیشتری به نظرات آنان گوش می‏کنند چرا که به خودی خود باهوشتر و معتبرتر به نظر می‏رسند.
به هر حال، موضوع جلب توجه جنس مخالف است و لازم نیست برگ برنده ای را در این قرعه کشی ژنتیکی بیرون بکشیم.
با قدردانی از تحقیقات و پژوهش های به عمل آمده در این زمینه، از این 12 ترفند کوچک بهره می‏گیریم:
 
 1- دندان های سفید مرواریدی
پژوهش های علمی نشان داده است که دندان‌های سفید و مرتب می‏تواند فرد را بسیار جذاب تر سازد. دانشمندان دانشگاه‌های مرکزی و لیدز بریتانیا به این نتیجه رسیده‌اند که"دندان‌ها مانند دم طاووس هستند". دندان‌ها بیانگر سلامت و ژنتیک خوب-نشانه‌ای برای نسل آینده- هستند.
 
2- میوه‌جات و سبزیجات بیشتری بخورید تا پوستی سالمتر داشته باشید:
مطابق با پژوهشی که در مجلۀ علمی PLOS ONE منتشر یافت، خوردن میوه‌ها و سبزی‌ها فراوان راهی طبیعی است برای جذابتر کردن پوست.
میوه‌ها و سبزی‌ها حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان‌ها و رنگدانه‌هایی هستند که به پوست رنگ و لعاب سالمی می‏‌بخشند.
علاوه بر این، دستیابی به چنین نتیجه‌ای زیاد طول نمی‌کشد. شرکت کنندگان در این تحقیق با گونۀ سرخ و پوست سالم ظاهر شدند که این دستاورد حاصل مصرف روزانۀ تنها بخشی از میوه‌ها و سبزی‌ها بود.
 
3- بانوان- لبخند بیشتر
تحقیقات نشان داده است که یک لبخند می‏تواند بانوان را برای آقایان جذابتر نماید. 
 
4- آقایان- با نگاه متفکر
براساس مطالعۀ انجام شده توسط دانشگاه بریتیش کلمبیا، بانوان فکر می‏کنند که نگاه متفکر و مهم آقایان جذابتر از لبخندزدن است. آقایانی که شاد به نظر می‏ رسند، تمایل زیادی به خانم‌ها نشان نمی‌دهند.
با این حال محققان اشاره کرده‌اند که موارد فوق تنها منوط به جاذبۀ جنسی می‏شود و نه مربوط به انتخاب دوست پسر یا شوهر.
 
5- خانمی که متکی به عشوه‌های زودگذرست- تظاهر به احمق بودن برایش می‏‌ارزد
مطالعه‌ای که در مجلۀ "تکامل و رفتار انسان" به چاپ رسیده بیانگر این حقیقت تلخ است. در این آزمایش، آقایانی که علاقمند به ارتباط "یک شبه" هستند، خانم‌ها "مست" یا "احمق" را ترجیح می‌دهند.
خانم باهوش و هوشیار در نظر آنان کمتر جذابیت فیزیکی دارد. خوشبختانه وقتی مردی دوست دختری را برای یک رابطۀ جدی انتخاب می‏کند، مبنای انتخاب وی مخالف این امر تغییر می‏یابد.
 
6- آقایان- ریش خود را اصلاح کنند
در مطالعۀ اخیر، که نتایج آن در "مجلۀ آکسفورد" منتشر شد، مشخص شد که آقایانی که صورت اصلاح نشده دارند از نظر خانم‌ها جذابیت کمتری نسبت به اصلاح کرده‌ها دارند.
معلوم شد که مرد ریشو تهاجمی‌تر به نظر می‏رسد و اگر چه به ظاهر موقعیت اجتماعی‌شان را بالاتر قرار می‏دهد، در میان خانم‌ها متقاضی ندارند.
 
7- خانمها-همیشه رژ لب قرمز همراهشان باشد
محققان در دانشگاه منچستر به این نتیجه رسیده‌اند که لبها جذابترین بخش بدن خانمهاست، به خصوص اگر روی آنها رژ لب قرمز استفاده شده باشد.
طی این آزمایش، آقایان به مدت هفت ثانیۀ کامل نگاهشان بر روی لبهای قرمز رنگ خانم‌ها ثابت بوده است و در مقایسه با آن- تنها 95/0 ثانیه به چشمها و 85/0 ثانیه به موها نگاه کرده‌اند.
 
8- آقایان-ابتدا، احساسات خود را نگه دارید
این مطالعه که در مجلۀ "علم روانشناسی"، منتشر شده پیشنهاد می‏کند که خانمی که متوجه تمایل مرد نشده آسانتر نسبت به وی هیجانزده می‏شود.
پژوهش‌ها حاکی از این هستند که اگر خانمی نسبت به علاقۀ مرد به خودش مطمئن نیست، بیشتر به وی فکر می‏کند.
عموماً آقایانی که اوایل ارتباط به طور مبهم به نظر می‌رسند، فرصت بهتری برای برقراری یک رابطۀ جدی دارند.
 
9- آقایان-تیشرتی انتخاب کنید که حرف T درشتی روی آن نوشته شده
این موضوع به قدری غیرعادیست که بیشتر عجیب و غریب به نظر می‏رسد ولی ترفندی کاملاً مؤثرست. محققان دانشگاه ناتینگهام آزمایشی انجام داده‌اند و دریافتند که فقط تیشرت سفید با یک حرفT بزرگ مشکی بر روی آن آقایان را 12 درصد برای جنس مخالف جذابتر نموده است.
دانشمندان بر این باورند که چنین تیشرتی شُبهۀ سرشانه‌های پهن و کمر باریک را ایجاد می‏کند؛ بدان معنی که تداعی کنندۀ شمایلی V-شکل است که بیشترین جذابیت را نزد خانم‌ها دارد.
در قیاس با آن، آقایانی که روی تیشرت خود حرفT واژگون داشتند، یعنی خط افقی آن در سطح کمرشان قرار می‏ گرفت، نزد خانمها نسبت به 12 درصد قبلی جذابیت کمتری داشتند.
 
10- صدای بلندتر [تیزتر] خانم‌ها برای مردان جذابتر به نظر می‏رسد
خانم‌ها لطفاً فراموش کنید هر آنچه را که راجع به صدای گرفتۀ آهسته و خشن-که بسیاری از مردم به تمایلات جنسی مرتبط می‏دانند- به شما آموخته‌اند. به منظور جلب رضایت آقایان سعی کنید با سطح صدای [منظور فرکانس] بالاتری با او صحبت کنید.
پژوهشگران دانشگاه کالج لندن دریافتند که هر چه صدای خانمی ریزتر باشد، آقایان این امر را به شکنندگی و ظرافت رابطه مرتبط می‏دانند، بنابراین برای اغلب ایشان جذاب به نظر می‏رسد.
 
11- آقایان باید پرتوافکن صلح و آرامش باشند
مطابق با مطالعه‌ای که در "مجلۀ انجمن سلطنتی B" انتشار یافته، خانم‌ها کمتر جذب مردانی می‏شوند که تحت اضطراب و فشار ثابت هستند.
برای خانم‌ها سطح پائین اضطراب و استرس بیانگر اینست که مرد با شرایط سخت به راحتی کنار می‌آید و بنابراین صفات و ژن‌های خوبی را به ارث برده است.
 
12- هر دو طرف (خانم و آقا) تحت شرایط مشابهی قرار بگیرند
طبق یک بررسی که شامل بیش از یکهزار نفر داوطلب بود نشان داد که بعد از یک سفر مشترک برای زوج‌هایی که هنوز رابطۀ عاشقانه‌ای نرسیده‌اند، بیش از پیش برای یکدیگر جذابیت داشته‌اند و توجه به این موضوع به نوعی در مورد زوج های بالقوه نیز مصداق دارد.
  

HTTP://KINGWORLDNEWS.COM/12-SCIENTIFICALLY-PROVEN-WAYS-ATTRACT-OPPOSITE-SEX

 
بزرگترین درسی که میتوان از تصاویر خطای دید گرفت
مقاله - مشاوره
نوشته شده توسط زینب   
۲۲ مرداد ۱۳۸۸
به احتمال زیاد شما هم تا كنون عكسهای زیادی در مورد خطای دید، ملاحظه كرده اید.
مثلا این عكس رو ببینید: 
 
یكم :
اكثرا مردم می گویند تا چیزی را با همین دوچشم خود نبینیم باور نمی كنیم. همچنین می گویند شنیدن كی بود مانند دیدن. اما اینجا می خواهیم بگوییم همیشه موقعیتها ، اشیاء و مسائل آنطور هم كه دیده می شود،‌ممكن است نباشند.

دوم:
بدون توجه به مسائل انتزاعی و برداشتها و تفسیرها، همین دیدن ساده اشیاء هم می تواند تحریف شود.


سوم:
اصطلاحی به عنوان اثر هاله ای ، یا تاثیر زمینه در ادراك وجود دارد. به این مفهوم كه معمولا مسائل حاشیه ای و اطراف یك موقعیت روی آن موقعیت تاثیر می گذارد.

تصور كنید قد فردی 170 سانتیمتر است،‌ اگر او را میان بازیكنان بلند قد بسكتبالیست كه قدهایی بالای 190 سانتیمتر دارند،‌قرار دهیم و از شخص سومی بخواهیم در مورد قد این فرد اظهار نظر كند، او ممكن است بگوید قد این فرد كوتاه هست.
اما همین فرد 170 سانتیمتری اگر در جمع افراد كوتاه قد زیر 150 سانتیمتر ممكن است بلند قد به نظر برسد.

از این مسئله حتی در مسائل روانشناختی می توان بهره گرفت.

مثال:
آقایی با لباس تمییز و ست شده درب كافی شاپ را با احترام برای خانمی باز می كند، از پشت یكی از میزها یك صندلی را كمی بیرون می كشد و به آن خانم تعارف می كند، و بعد از گارسون خواهش می كند دو نوشیدنی برای آنها بیاورد. و پس از گرفتن نوشیدنی با لبخند از او تشكر می كند.
لطفا پاسخ بدهید:
1 - این آقا اجتماعی است؟
2 - این آقا تحصیل كرده است؟
3 - این آقا فرد خودساخته ای هست؟
4 - این آقا از هوش بالایی برخوردار است؟
5 - این آقا مهربان است؟
6 - این آقا خونسرد است؟
7 - این آقا مودب است؟
8 - این آقا با اخلاق است؟
و ....

آری شاید، شما هم دچار این تاثیر زمینه در ادراك شده باشید. با این توضیحات مشخص می شود كه این آقا مودبانه برخورد می كند و سایر گزینه ها باید جداگانه بررسی شود.
اما چرا همه ما تمایل داریم كه جواب همه سئوالات بالا را مثبت بدهیم؟
چون اثر یك رفتار یا یك موقعیت در اطراف آن منتشر می شود. مودب بودن این آقا روی سایر برداشتهای ما از این آقا تاثیر می گذارد.

چهارم:
اگر تمركز خود را روی یك بخش یا یك موقعیت متمرك كنیم،‌ روی یك صفت یا یك رفتار دقت كنیم، بیشتر می توانیم آن موقعیت را ارزیابی كنیم. و پس از اتمام ارزیابی،‌سراغ مسئله بعدی می رویم.
در واقع ابتدا اجزاء یك موقعیت را تك به تك مورد بررسی قرار می دهیم و در انتها آنها را در رابطه با هم جمعبندی می كنیم.

مثلا در انتخاب همسر، یه نگاه كلی به فرد نمی كنیم و عاشقش بشویم و مسئله تمام!!!!!!
باید تك تك معیارها را به صورت منفرد بررسی و ارزیابی كنیم. مسئولیت پذیری جدا، انعطاف پذیری جدا، مسائل اجتماعی جدا، مسائل مربوط به اوقات فراغت جدا، مسائل مربوط به نگاه جنسیتی جدا، مسائل مربوط به تقسیم وظایف و تصمیم گیری خانواده جدا، اعتقادات جدا، مسائل اخلاقی جدا، مسائل تحصیلی جدا و ......، بعد هم اینها را یكبار در رابطه با هم نیز ارزیابی می كنیم.

نتیجه گیری:
همانطور كه در این اشكال وقتی به صورت كلی نگاه می كنیم به خاطر تاثیر متقابل اجزاء تصویر، به اشتباه حركتی یا مسئله خاصی را درك می كنیم ، در مسائل واقعی زندگی هم ممكن است چنین اشتباهی را بكنیم.
لذا بهتر است با تمركز به جزئیات هر موقعیت یا به جزئیات رفتار دیگران ، شناخت عمیق تر و تحریف نشده ای را كسب كنیم. و بعد در مرحله بعد این جزئیات را در رابطه با هم ارزیابی كنیم.

به چشمان خود اعتماد كنید، به فكر و هوش خود اعتماد كنید،‌اما آسیب پذیری های آنرا نیز بشناسید و آنچه ممكن است موجب تحریف آن شود را بشناسید.

اگر شما بدانید عینكی با شیشه سبز به چشم زده اید، كه رنگ اشیاء را تحریف كرده و به رنگ سبز نشان می دهد،‌دیگر كاه را با خوش باوری یونجه نمی بینید.

یكی از این تحریف ها،‌تحریف عشق است.

عشق می تواند نگاه ما را به معشوق تحریف كند. احساسهای ناشی از هورمونهای جنسی گاهی تمركز ما را از تك تك خصوصیات معشوق می گرداند و كلیتی متحرك و پویا نشان می دهد. در حالیكه نگاه متمركز و عمیق به خصوصیات منفرد معشوق شاید،‌ موضوع دیگری را پیش روی ما بگذارد
.
 
زندگي پس از طلاق
مقاله - روانشناسی
نوشته شده توسط لیلا   
۲۸ ارديبهشت ۱۳۸۸
Image

طلاق یک تغییر اساسی در زندگی است که شخص را دچار سردرگمی میکند . ناگهان خودتان به تنهایی میبایست از پس مواردی مانند پول بچه ها شغل تغییرات و موقعیتهایي که اعضای خانواده را تحت فشار قرار میدهد بر بیایید . در اینجا توصیه هایی وجود دارد که " چگونه زندگی جدید را پس از جدایی شروع کنید ؟"  اگر مشکلاتی دارید بدانید که :

    * بعد از اتمام این زندگی ، زندگی جدیدی در انتظار شماست .

در حال حاضر به سختی می توانید باور کنید زیرا روزی این زندگی چیزی بود که شما خواستار آن بودید . شما خواهان  ایجاد و  تداوم آن بودید .

    * خودتان را فریب ندهید .

از خودتان بپرسید : آیا به راستی این زندگی را می خواهید یا به علت ترس دو دستی به آن چسبیده اید ؟ اگر فکر تنها ماندن ترسناک تر از بودن در یک زندگی از هم پاشیده است خب به ترسهایتان اجازه دهید تا تصمصیم گیرنده باشند . آیا برای از دست دادن زندگی که بود یا میبایست باشد هنوز سوگواری میکنید؟

    * روزهای زندگیتان را هدر ندهید .

اندوهگین بودن هیچ محدوده زمانی ندارد اما زندگی محدود است . شما این را متوجه بشوید یا نشوید ، زمان به سرعت سپری میشود. زمانی میرسد که شما باید حقیقت را بپذیرید و بگویید : "  من باید کاری برای زندگی ام انجام دهم بچه هایم را بزرگ کنم و کاری کنم که زندگی شاد و معناداری داشته باشم و شخصی فعال در جامعه باشم ." پس از هم اکنون قدمهای استوار بردارید و به جلو حرکت کنید .                        

    * افکار مصیبت بار را از ذهن تان دور کنید .

" زندگی من تمام شده است ." " من همه چیز را از دست دادم ." " همه چیز خیلی بد است ." افکاری هستند که تاثیرات خیلی قوی بر چگونگی احساس شما دارند . متوجه باشید که واقعا اینها درست نیستند . زندگی شما تمام نشده است فقط یک شروع جدید برای شماست . تغییر پیش فرضهای منفی در ذهن تان  به تغییر احساسات شما کمک میکند .

    * زمان خود را با افسوس هدر ندهید .

شما باید به خودتان بگویید : " اتفاقی است که افتاده !" شما نمی تواتید به گذشته برگردید و کاری انجام دهید اما می توانید کارهای زیادی را هم اکنون انجام دهید .

    * برای فرزندانتان الگو باشید .

در آینده فرزندانتان چگونه والدینی خواهند بود وقتی شما در جایی نشسته و گریه میکنید ، به نقطه ای زل می زنید و افسوس گذشته را می خورید ؟ وقتی شما جدایی را پذیرفتید زمان پیشرفت در زنگی تان است .

به خاطر فرزندانتان با همسر سابق خود رابطه جدیدی را تعیین کنید .
در رابطه سابق شما همسر وی بودید اما در حاضر یک دوست معمولی هستید بخاطر بچه هایتان .

    * با کودکانتان صحبت کنید .

طلاق ممکن است زخمهای عاطفی را برای بچه هاایجاد کند . با آنها صحبت کنید . با آنها درباره اتفاقاتی که درحال وقوع است و احساساتی که آنها نسبت به وقایع کنونی دارند صحبت کنید و به آنها اطمینان دهید همه چیز بهتر خواهد شد. اگر آنها خیلی چیزها را بدانند می توانند به شما در این مراحل کمک کنند و به این ترتیب آنها هم احساس قدرت می کنند .

    * از دیگران کمک بگیرید.

اگر از مردم کمک بخواهید خوشحال می شوند . این لطفی است در حقشان که به آنها اجازه می دهید کاری برایتان انجام دهند .يك گروه حمايت كننده از نزديكترين دوستانتان داشته باشيد كه حمايتگرعاطفي ،راهنماي هميشگي ومشوق شما در كارهايتان باشند.بدانيد شما اولين نفري نيستيد كه از سايرين كمك مي گيريد.  

    * از امكانات و موهبت هاي اطراف خود استفاده كنيد.

هركاري كه مي توانيد براي رسيدن به موفقيت انجام دهيد. توانايي ها و نقاط قوت خودتان را كشف كنيد و براي كمك به خود و حركت در يك مسير جديد و مثبت روي آنها متمركز شويد.هرشخصي حقيقت وجودي دارد كه فقط خودش ميداند وباور دارد . به ياد داشنه باشيد كه شما نتايجي در زندگي بدست مي آوريد كه ابتدا باور داريد و سپس شايستگي آن را.

    * براي خودتان وقت بگذاريد.

خودتان را در اولويت قرار دهيد ،كمي خودخواه باشيد و كاري را فقط براي خودتان انجام دهيد.بهترين هديه اي كه شما مي توانيد به فرزندانتان بدهيد اينست كه از خودتان خوب مراقبت كنيد. يك كلاس جديد را امتحان كنيد، ورزش را شروع كنيد و سرگرمي هاي فراموش شده كه سابقا انجام مي داديد را دوباره شروع كنيد.

    * خانه رويايي تان را بسازيد.

اگر شما مجبور به تغيير منزل شديد دنيا به آخر نرسيده است. بدانيد كه شما و بچه هايتان  ميتوانيد خاطراتي را بسازيد كه آنجا خانه روياهايتان شود.  

    * خود واقعي تان را بيابيد.

شما ممكن است زمان طولاني نيمي از يك زوج بوده ايد. اما شما هنوز صددرصد يك شخصيت واحد هسنيد. آن شخص را دوباره كشف كنيد.

    * آنچه را دوست داريد انجام دهيد.

هرروز وقتي از خواب بر مي خيزيد چه چيزي شما را به هيجان مي آورد.يك ليست از آنچه شما را به اهدافتان ميرساند تهيه كنيد.

    * روحيه شاد داشته باشيد.

   در زندگي جديد كمي تفريح و شادي كنيد. خاطرات زيبايي را     با فرزندانتان بسازيد تا با اعتماد بنفس و حس احترام به خود بسوي آينده بروند.

    * درآينده از خود مراقبت كنيد.

اين مهم است كه هميشه به روابط خود توجه كنيد و از خود بپرسيد كه :"  چقدربودن در اين رابطه ارزش دارد؟" اگر شما در آن رابطه كاملا خودرا فراموش مي كنيد پس بهاي سنگيني را مي پردازيد.

منبع: www.drphil.com
ترجمه : ليلا فراستي

 
 
سال نو مبارک
اخبار - سایت
نوشته شده توسط محمد   
۲۸ اسفند ۱۳۸۷

سال-نو-مبارک!

 

سال و مال و فال و حال و اصل و نسل و بخت و تخت
بادت اندر شهریاری برقرار و بر دوام
سال خرم، فال نیكو، مال وافر، حال خوش،
اصل ثابت، نسل باقی، تخت عالی، بخت رام
 

 
<< شروع < صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعد > پايان >>

نتايج 1 - 12 از 94

ورود و خروج


فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

نظرسنجی

نظر شما درباره نحوه فعالیت و خدمات ما چیست؟
 

عکسهای ارسالی کاربران

حاضرین در سایت

حاضرين: 6 مهمان و 1 عضو حاضر

آمار کل سایت

خروجی RSS سایت


Founded By Mohammad Shadmani | Hosted By Zagrio Hosting
All Text is Available Under The Terms of The GNU Free Documentation License