راه های جلوگیری از خودکشی افراد
مقاله - روانشناسی
نوشته شده توسط مسعودی   
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵
Image

بسیاری از افکار خودکشی قابل جلوگیری هستند به شرطی که علائم هشداردهنده تشخیص داده شوند و اقدام مناسب انجام گردد. گام های زیر برای کسی در نظر گرفته شده که با افکار خودکشی گریبان گیر بوده است. این بدان معناست که تابحال برای آسیب رساندن به خودشان راه-هایی- را مدّنظر داشته اند. چون می خواهند به احساس متفاوتی نسبت به آنچه آزارشان می دهد دست یابند.

گام ها

1 علائم هشدار دهنده و عوامل خطر را جستجو کنید:


عوامل خطر/خطری:
اخیراً عزیزی از دست داده (بر اثر مرگ یا متارکه)
نجات از اقدام به خودکشی قبلی
از دست دادن اعتبار (می تواند از دست دادن شغل یا تجارت باشد)
قربانی یک خشونت یا تحقیر
قلدری کردن
درگیری ها
طرد شدگی
بیماری حاد (درد مزمن و خستگی که چشمداشتی به پایان آن ندارد)
اتمام منابع مالی- می تواند واقعی یا توهّم باشد (پول یا حسابهای اعتباری بانکی)
سابقۀ خودکشی در خانواده
یکی از دوستان نزدیک اقدام به خودکشی نموده

علائم هشداردهندۀ رفتاری:
نوشتن یا صحبت کردن در مورد مرگ یا خودکشی
اتلاف اموال شخصی
تغییر رفتار و حالات
شکست خوردن و کاهش عملکرد
خاتمۀ روابط نزدیک، از جمله دوستی ها و روابط عاشقانه
گریه کردن مداوم
دادن اموال به دیگران
لبخند نزدن
عدم بیان احساس بطور معمول
ابراز احساسات منفی مغایر با حالت عادی
با خشونت و یا منفی صحبت کردن در مورد خود
عدم شرکت در فعالیتهای منظم
خرید اسلحه، دارو و غیره
مطالعۀ زیاد در مورد خودکشی

علائم هشداردهنده احساسی:
احساس شکست شخصی
انتظار غم قریب الوقوع
بی-علاقگی عمومی
احساس یأس و نومیدی
گناه
عزلت و انزوا
احساس سربار دیگران بودن

علائم هشداردهنده کلامی:
دیگه خیلی دیر شده
دیگه نمی تونم ادامه بدم
هیچ دلیلی برای زندگی ندارم
از زندگی خسته شده ام
هیشکی براش اهمیتی نداره که چه اتفاقی برام میفته
دیگه توزندگیم هیچ کاری ندارم بکنم
چه فایده!؟
مجبور نیستند با من کنار بیایند 
من دیگه به آخر خط رسیده ام
بدون من برای همه بهتره
هیشکی به من نمی رسه
شما [احساس] منو درک نمی کنید
 
Image

2 اگر علائم هشداردهندۀ زیادی در کسی می بینید، باید کمکش کنید. کار آسانی نیست، اما راه حل ها را به یاد داشته باشید:
با وی ارتباط برقرار کنید- فعالانه نشان دهید که آنچه را که گفته می شود می فهمید که درد او واقعی است.
 
به حرفهایش گوش دهید- مجبور نیستید که همۀ جوابها را داشته باشید – فقط کنارش باشید یا به او بفهمانید که به او اهمیت می دهید.
 
احساسش را درکَ کنید- به او نگویید چطور باید احساس کند یا چه کاری باید انجام دهد. تنها تمایل خود را برای کمک و حمایت از او بیان کنید و متوجه احساس او باشید. کلام او را به خودش بازگردانید. مثلاً می گوید: "همه چی رو امتحان کرده ام، هر چی پول داشتم خرج کرده ام، ولی دیگه نمی دونم چیکار کنم".  شما پاسخ می دهید: "این خیلی نومیدکننده ست وقتی خیلی کارها کردی ولی احساس می کنی هیچ چاره ای وجود نداره، مگه نه؟" ممکن است او بگوید: "و هیشکی هم اهمیت نمیده." شما جواب می دهید: "تو خیلی احساس تنهایی می کنی- درحالیکه تنها نیستی." گذشته از اینها، نترسید از اینکه با صدایی تقریباً غیرقابل صحبت بگویید: "من خیلی نگران تو هستم. آیا الان داری به این فکر می کنی که خودتو بکشی؟" برای جزئیات بیشتر گامهای بعدی را بخوانید.
 
توجهات تان را ابراز کنید- بگذارید شخص بداند که نگران هستید و می خواهید که کمک کنید.
 
در جستجوی کمک باشید- امنیت شخص در اولویت نخست است و ممکن است شما خود به تنهایی قادر به تأمین آن نباشید. با او دربارۀ جستجوی کمک صحبت کنید، (اگر متوجه قصد و نقشۀ خودکشی یا ابزار آن شدید) چه از طریق یک پزشک ترجیحاً یا یک روحانی. افکار خودکشی ممکن است به عنوان راز در دل وی نگه داشته شود [و بروز داده نشود].

3 رک و پوست کنده حرف بزنید.
بدترین چیز برای کسی که فکر خودکشی را در ذهن می پروراند اینست که احساس کند هیچ کس احساس او را درک نمی کند یا به او اهمیت نمی دهد. اینگونه افراد اغلب از صحبت با دوستان و خانواده بی نهایت ناامیدند فقط به خاطر این که آنان با جملاتی مثل "آخی، بزودی بهتر میشی- این هم می گذره." قصد تسکین دادن وی را داشته اند. کسانیکه دست به خودکشی می زنند دوست دارند مثلاً به دیگران بگویند که چقدر دردمندند، ولی هیچ کس این حرفشان را نمی شنود. کلید یاری به این افراد کمک کردن به این امرست که دیگر احساس نکنند دیده نمی شوند. با وجودی که بیان سؤالاتی مثلِ "الان داری به خودکشی فکر می کنی؟" یا "برای این کار نقشه کشیدی؟" برخلاف نادیده شدن به نظر میایند، به شنوندۀ آن نیز تسکین و آرامش فوق العاده ای می دهند. این افراد می توانند احساس کنند که حداقل کسی صدایشان را به وضوح شنیده است. باور این امر بسیار سخت است، اما حقیقت دارد.

4 قصد خودکشی را ارزیابی کنید.
اگر کسی که در حال صحبت کردن با شماست اعتراف می کند که در آن لحظه دربارۀ خودکشی فکر می کند، و همچنین می گوید که در ذهن خود نقشه ای برای انجام آن دارد، لازمست بدانید که چقدر بر این فکر جدی است و تا آنجا که می توانید تمامی اطلاعات را بگیرید بنابراین هر کمکی می توانید بفرستید بهترین کمک ممکن است:
بپرسید: "آیا اسلحه ای داری؟ همراهته؟"
اگر ابزارش داروست، از چه نوعی است؟ و الان کجاست؟
"آیا پیش تر از این هم دربارۀ این موضوع فکر کرده اید؟" ایده هایی که شخص در محدودۀ زمانی معین در مورد نابود کردن خود داشته به تهدیدی بسیار جدی اشاره دارد.

5 از شخص بخواهید که حین صحبت با شما ابزاری که قصد استفاده از آنها را داشته در اتاقی دیگر بگذارد.
وی احتمالاً می گوید، "چرا؟ بازم می تونم برم بیارم."  شما می گویید، "خوب، چطور فقط میشه همین حالا ابزار دور از ما نباشند؟ هر وقت بخوای می تونی بری بیاریشون. همین حالا، احتیاج دارم پیشم بمونی و به مکالمه مون تمرکز کنی." شاید به نظر سخت یا غیرنافذ بیاید، اما در واقع بسیار کارا و مؤثرست.
نخست اینکه شخص را وادار به تمرکز بر روی کسی به غیر از خودش می کند.
دوم، این تقریباً یک دستور مستقیم است.
 
 چنانچه این شخص در همان اتاق باشد، یا در این حالت با شما تلفنی صحبت می کند، به شما به عنوان مسؤول جزئی نگاه می کند. از این اختیار استفاده کنید تا شخص را به اطاعت از خود وادارید، حتی اگر فقط برای یک لحظه باشد.

6 از دوستی کمک بطلبید.

داشتن ایده هایی (خصوصاً مواردی که چندیست وی را سرگرم می کند)، یک نقشه و ابزار خودکشی، خطری بسیار جدی و ناگهانی بدنبال دارد و شما می بایست فوراً با پلیس تماس بگیرید. اگر در حال مکالمۀ تلفنی هستید، بهترین کار این است که فرد متوجه نشود شما در حال انجام چه اقدامی هستید. در حالت ایده آل، حین صحبت شما با وی، این طرف دوستی دارید که می تواند بدون سروصدا برود و برای ارسال کمک به فرد درحال خودکشی تماس بگیرد؛ در حالیکه شما روی خط تلفن او را مشغول نگه داشته و سعی در تسلای وی دارید و یا در غیر این صورت حداقل شخص را معطل نمایید تا کمک برسد.

 

اگر تنها هستید، سعی کنید از گوشی همراه دیگری استفاده کنید و در صورت امکان، پیامی بفرستید و کمک بطلبید. اگر در کنار شخص خودکشی کننده حضور دارید، کار شما کمی آسانتر است، چرا که خودکشی با حضور فردی دیگر به ندرت اتفاق می افتد. در برخی موارد ماندن در کنار شخص تا زمانی که به خواب برود یا آرام گیرد توصیه می شود. سعی نکنید آنها را متقاعد نمایید که زندگی شان خوب است. زیرا این مطلب بیشتر آزارشان خواهد داد. به این دسته از افراد بگویید که بخاطرشان آنجا حضور دارید بدین صورت به شما روی خواهند آورد و آنچه در ذهن خود می پرورانند به شما بازگو خواهند کرد.

 
بهترین پنج راه طبیعی جلوگیری از افسردگی
مقاله - روانشناسی
نوشته شده توسط مسعودی   
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵
Image

 
باور کنید یا نه، بهترین عوامل ضدافسردگی دنیا داخل قوطی های قرص نیستند.  از خواب بیشتر گرفته تا پرداختن به یک سرگرمی؛ چنین تغییرات ساده ای در زندگی تان می تواند به تقویت روحیه و خُلق تان کمک کند و مانع افسردگی شود.

 
1 .به اندازه کافی بخوابید.
هیچ چیزی مثل غلت زدن و چرخیدن در تمام شب خُلقِ شما را تنگ نمی کند، ولی اختلالات خواب ممکن است فراتر از اینها بروند. به گفتۀ محققان، اختلالات یا آشفتگی های ریتم شبانه روزی خواب به افسردگی مربوط می شود و همزمان کننده های  چرخه های شبانه روزی که از مکمل های ملاتونین یا نور درمانی استفاده می کنند، واقعاً می توانند اثرات ضدافسردگی داشته باشند.

چه با افسردگی عمومی دست و پنجه نرم می کنید یا فقط به دنبال تقویت و بالا بردن روحیه تان هستید، بهبود بهداشت خواب تان اولین گام مهم است. هر روز سر ساعت معینی به رختخواب بروید، تلویزیون را کمی زودتر از حد معمول خاموش کنید و اگر برنامه کاریتان به گونه ایست که خیلی از نور خورشید استفاده نمی کنید، به دستگاه نور درمانی نگاه کنید.


2. ورزش کنید.
احتمالاً این نکته را قبلاً شنیده اید، اما این را گوش کنید که ورزش به طور باور نکردنی نه فقط برای سلامت عمومی بلکه به خاطر اثرات آن بر تقویت روحیه مفید است. نیازی نیست یک دور ماراتون بدوید تا از فواید ورزش بهره مند شوید. در یک مطالعه جدید، محققین بیماران افسرده ای داشتند که بر روی دوچرخه ثابتی رکاب می زدند که علائم ذهنی و سطح کورتیزول شان (هورمون استرس) قبل و بعد رکاب زدن را اندازه می گرفت. آنها پی بردند که فقط بعد از پنج دقیقه ورزش، علائم افسردگی و سطح کورتیزول هر دو به طور چشمگیری کاهش یافتند.


3. قند خون تان را تنظیم کنید.
تا به حال شده تنقلات شیرینی بخورید و فقط یک ساعت بعد احساس گرسنگی و بدی داشته باشید؟ چیزی که بالا می رود باید پایین بیاید و افت قند خون یک بلیط یک طرفه به سمت خُلق ضعیف است .اما بنابر پژوهشی، قند می تواند نسبت به آنچه در ابتدا فکر میشد، نقش بزرگتری در افسردگی بازی کند .محققین اطلاعات 6 کشور را آنالیز کردند و بین مصرف قند و نرخ افسردگی همبستگی بسیار معنادار و چشمگیری یافتند. چه با افسردگی مبارزه می کنید یا فقط سعی می کنید که مانع افت  آن شوید، متعادل کردن قند خونتان مهم است. مطمئن شوید وعده ها و تنقلاتی را مرتب می خورید که  منبع خوب و مغزی پروتئین در هر یک باشد.

4. چربیهای سالم بخورید.
آیا به اندازه کافی در رژیم غذایی تان ماهی می خورید؟ محققین پی برده اند که خوردن اسید های چرب اشباع نشده امگا3 (مثلاً آنهایی که در ماهی های سالمون، قزل آلا و ساردین یافت می شود) علائم افسردگی را کاهش می دهد. دانه های کتان و گردو نیز منابع عالی امگا ۳ ها هستند.


5. شور و هیجان را در زندگی پیدا کنید.
حتی اگر سالم غذا می خورید، به اندازه کافی می خوابید و ورزش می کنید، هیچ کاری مثل هدفمند بودن روحیه تان را تقویت نمی کند. طبق مناطق آبی، افرادی که هدف دارند هفت سال طولانی تر از افرادی که این حس را ندارند زندگی می کنند.

در مطالعه ای که در خانۀ سالمندان در ژاپن انجام شد، محققین از گزارشات یادآوری استفاده کردند تا از سبک زندگی شرکت کنندگان شان خبردار شوند. آنها دریافتند کسانی علائم افسردگی در خود نشان نداده اند که سراسر زندگی شان از تمرینات بدنی، رژیم غذایی سالم و سرگرمیها برخوردار بوده اند.یافتن فعالیت هایی که از آنها لذت می برید و به شما احساس هدف داشتن می دهد، یقیناً یک راه مسلمّ برای بالا بردن سطح روحیه تان است و خطر ابتلا به افسردگی را در شما کاهش می دهد.
 
راه های رهایی از عادت خودارضایی
مقاله - عمومی
نوشته شده توسط محمد   
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۵

Image
در دو مرحله:
 الف- خود را به کاری مشغول و در آن تمرکز کنید
ب- بینش خود را اصلاح کنید 

در هر مقطعی از تاریخ و در هر فرهنگی خودارضایی اتفاق می افتد و این روشی است که اکثر نوجوانان قبل از شروع روابط جنسی بزرگسالی از آن لذت می برند. با این حال، اگر این رفتار تبدیل به یک وسواس شود که سایر جوانب زندگی شما را تحت الشعاع بگیرد، یا دین یا فلسفۀ شما خودارضایی را قدغن کرده باشد، پس این امکان هست که این تمایل را مهار کنید، خویشتنداری خود را به دست بیاورید و میلتان را کنترل کنید.


قسمت اول
الف- خود را به کاری مشغول و در آن تمرکز کنید

1      برای صرف وقت و انرژی تان روش دیگری را پیدا کنید. زندگی خود را با فعالیت های درگیرکننده پُرکنید. شور و هیجان انجام کاری متفاوت می تواند جایگزین برانگیختگی خودارضایی شود و برای دفعۀ بعدی که وسوسه شدید، بهانه ای است برای آنکه حواس خود را پرت کنید. برخی از گزینه های زیر را امتحان کنید:
خلاق باشید. فرآیندی که میل جنسی را به حاصلی مبتکرانه تبدیل می کند (بنام تصعید) امری است که راهبان و فرزانگان قرن ها بدان متکی بوده اند.
ورزش کنید. نظم و مداومت بر فائق آمدن در یک بازی ورزشی زمان می برد. به یکی از رشته های ورزشی مورد علاقه تان بپردازید مانند دویدن یا شنا، و یا ورزشهای گروهی مثل فوتبال، بسکتبال یا تنیس. همچنین هر شکلی از ورزش به شما کمک خواهد کرد تا تنش را از بین ببرید، شادتر بشوید و بر فیزیک جسمتان به روش مثبتی تمرکز کنید. یوگا شکل دیگری از تمرین [ورزشی] است که به شما در رسیدن به احساس راحتی بیشتر و کم کردن احتمال فشار ناگهانی خودارضایی کمک می کند.
رژیم غذایی سالم داشته باشید. میوه ها و سبزیجات اثرات سالمی در بدن دارند و مواد مغذی لازم برای افزایش انرژی تان را تأمین می کند تا شما را در طول روز فعالتر سازد.
یک سرگرمی، یا مهارت پرورشی جدید بیابید. یادگیری چیزی که مدتی زمان می برد تا ماهر شوید، می تواند مجدداً مغز شما را متمرکز نماید بر لذت تأخیری دستیابی به اهداف سرگرمی بجای لذت فوری از خودارضایی. مهارت هایی همچون آشپزی و نانوایی، چوب بری، تیراندازی با کمان، زبان عمومی یا باغبانی را بیازمایید.
داوطلبانه وقت خود را اختصاص دهید. انرژی خود را وقف کمک به نوجوانانی کنید که نسبت به شما فرصت های کمتری داشته اند، مثل کار کردن در یک پناهگاه، تدریس به دانش آموزان کم بضاعت مالی، پاکسازی مناطق سوخته و یا جمع آوری پول برای یک علت خوب. بدین ترتیب به احساس نوعدوستانه ای از کمک رساندن به دیگران دست می یابید و زمان کمتری دارید تا از اهداف تان منحرف شوید.

2      در زمان های شروع تحریک برای جلوگیری از خود ارضایی برنامه بریزید. چنانچه پیش از خواب یا در حمام با مشکل مواجه می شوید، از هر وسوسۀ جلق زدن خودداری کنید. بطور نمونه، اگر اواخر شب با این مشکل مواجه شدید، خود را [از روی تخت] بر زمین بیاندازید و به یک فعالیت بدنی مانند شنا رفتن روی زمین بپردازید. به اندازه ای که خسته شوید و به غیر خوابیدن کاری نتوانید بکنید. اگر در زمان دوش گرفتن خیلی وسوسه شدید، بطور ناگهانی شیر آب سرد را باز کنید و به خودتان یک شوک بدهید.
اگر شما همیشه هنگام رسیدن به منزل جلق می زنید، مطمئن شوید که یک برنامۀ ثابت برای مقابله با هر گونه احساس خستگیِ ممکن داشته باشید. اگر آنقدر کارهای کمی دارید که ذهن شما زود به زود در اندیشه های جنسی پرسه می زند، برنامۀ کاری خود را پُر کنید. وقتی شما به اندازه ای مشغول به کاری یا خسته باشید که امکان اتلاف انرژی برای چنین حواس پرتی هایی نداشته باشید، پرهیز از خودارضایی برایتان آسان تر خواهد بود.
اگر شما صبحها به خودارضایی وسوسه می شوید، سعی کنید شبها با بیش از یک لایه پوشش [لباس] بخوابید تا لمس دستتان به خودتان برایتان زحمت داشته باشد.

3       تنهایی خودتان را محدود کنید. اگر بخاطر حس تنهایی مکرراً دست به خودارضایی می زنید، تا آنجا که ممکن است راهی بیابید تا در اجتماعات حضور یابید. این بدان معنی است که باید در بسیاری از باشگاه ها یا فعالیت هایی که در توانتان هست عضو شوید، دعوت افراد را بپذیرید و دیگران را دعوت کنید، و روش خود را تغییر دهید تا با افراد بیشتری دوست شوید. اگر می خواهید با کسی قرار ملاقات بگذارید، از یک دوست درخواست کنین این کار را برای شما انجام دهد یا به یک سایت دوست یابی ملحق کند.
کاری دیگر که می توانید انجام دهید اینست که زمان هایی را که احتمالاً تنها هستید محدود کنید. اگر تمایل به جلق زدن در شما معمولاً یک یا دو ساعت قبل از ورود اعضای خانواده تان [یا همخانه تان] به خانه اتفاق میافتد، آن زمان را به پیاده-روی یا انجام تکالیف اختصاص داده و یا برخی کارهای تان را در فضاهای دیگر (مانند کافی شاپ) انجام دهید.
حتی اگر سر همۀ دوستان تان شلوغ باشد، می توانید با بیرون رفتن از خانه فشار وسوسه را محدود کنید. بطور مثال، بجای تماشای بازی فوتبال به تنهایی در خانه، در یک فضای عمومی [فروشگاه ها / تلوزیون های پارک ها یا خیابان ها] آن را تماشا کنید. اینگونه حتی اگر به پاتوق دوستان تان هم نرفته اید، تنها نخواهید بود، نهایتاً زمانی برای خودارضایی نخواهید داشت.

4      از تماشای فیلم /کلیپ های پورنو [محرّک] خودداری کنید. یکی از دلایلی که خودارضایی بسیار بیشتر افزایش می یابد اینست که شما می دانید ولو به مدت چند ثانیه اگر بخواهید به پورنو دسترسی دارید. به هر حال، چنانچه در خودتان ارادۀ قوی برای پرهیز از نگاه کردن به پورنو نمی بینید، بنابراین برای این کار ناچار به انجام اقداماتی دیگر هستید:
نصب نرم افزار مسدودکنندۀ پورنو بر روی رایانه را در نظر بگیرید. البته شما رمز عبور برای دور زدن قفل مسدودکننده را می دانید ولی همین که پنجرۀ اخطار آن بالا بیاید، اولویت های شما را یادآوری می کند. همچنین می توانید یک رمزعبور بطور اتفاقی [رَندوم] در یک فایل متنی تایپ یا کپی-پِیست کنید. هنگامی که [بار اول] رمزعبورتان را وارد نرم افزار کرده و برنامه را راه اندازی می کنید، فایل متنی را حذف کنید. بنابراین دیگر قادر نخواهید بود رمزعبور برنامۀ فیلترتان را بدانید. این بهترین راه برای حفظ قدرت شما و جلوگیری از هدر دادن تلاش شماست.
اگر وسوسه می شوید که با دیدن پورنو در رایانه خودارضایی کنید، سعی کنید که رایانه را به مکانی منتقل کنید که دیگران هم بتوانند شما را ببینند.
اگر وسایل فیزیکی مجموعۀ تحریک کننده ای دارید، بلافاصله آنها را دور بریزید.
از نرم افزارهای ضداعتیاد پورنو کمک بگیرید که طراحی شده اند که مانند رفیق به مغزتان بچسبند تا شما بجای پورنو به ارتباطات واقعی اشتیاق نشان دهید. 

5      در برنامۀ ترک عادت خود پایدار و صبور باشید. دست کشیدن از عادت خودارضایی هرگز مثل برقِ یک صاعقه ناگهانی بر سر شما فرود نمی آید. بلکه فرآیندی است که نیاز به تعهد دارد و شما ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوید یا در مواردی این عادت بازگردد. پایداری مبارزۀ واقعی است، پس هم اکنون متعهد شوید که نخواهید گذاشت تا اشتباهات کوچک سد راه شما شوند.
یک سیستم پاداش دهی راه اندازی کنید. بابت ماندن در این مسیر، با پاداش هایی برای رفتار خوب تان به خودتان رشوه دهید. به عنوان نمونه، هر گاه به مدت دو هفتۀ تمام بدون رفتار خودارضایی پیش رفتید، برای خودتان کمی زیاده روی کنید مثل یک بازی کوچک یا یک بستنی قیفی.
سیستم های پاداش دهی عالی هستند؛ مطمئن شوید که برای پاداش دادن به خود هرگز با چیزی که سعی در تسلط بر آن دارید، به خود پاداش ندهید، که در اینجا مشخصاً منظور خودارضایی است. اگر می گویید که پاداشی که به خود خواهید داد خودارضایی بعد از یک هفته ترک این عادت است، شما صرفاً خودارضایی را به موضوعی بدل خواهید کرد که واقعاً حتی بیشتر هم خواهانِ آن هستید.


Image
قسمت دوم
ب- بینش خود را اصلاح کنید

1      خود را مجازات نکنید. بدین روش عمل نمایید: در صورتی که شما بطور مداوم مخالف باشید با احساس برخی افراد که ممکن است نسبت به خودارضایی داشته باشند، پس شما هنوز تمام وقت به خودارضایی فکر می کنید. 
در عادت خودارضایی خود آن را با عادتی دیگر معامله نکنید- آنها بسیار ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و شما هیچ چیزی را حل نخواهید کرد. در عوض، اذعان نمایید که این امر برای شما در حکم یک مشکل بوده است ولی شما تا جلوگیری کامل از وسوسه مقاومت خواهید کرد.
به یاد داشته باشید که شما انسان هستید، و انسان ها خودارضایی می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهند که 95% از مردان و 89% از زنان اعتراف به خودارضایی کرده اند. وقتی بدانید که تنها نیستید، احساس شرمندگی کمتری خواهید کرد.
با به خاطر سپردن دفعاتی که صرف احساس متأسفم برای خود کرده اید، در برابر اصرار غرق شدن در نومیدی مقاومت کنید در حالیکه می توانستید از عادت خود چشم پوشی نمایید.

2      افسانه هایی را که دربارۀ مضررات خودارضایی هستند باور نکنید.
اگر شما می خواهید از عادت خودارضایی تان خودداری کنید، پس باید بخاطر دلایل شخصی و اخلاقی چنین اقدامی کنید؛ نه برای دلایلی که به سلامتی مربوط می شوند. تنها مشکل واقعی در سلامتی که می تواند بوجود بیاید، درد و ناسور شدن ناحیه از جلق زدن مزمن است، اما وقتی دیگر مکرراً به خودتان دست نزنید، این مشکل می تواند از بین برود. برخی از چیزهایی را که خودارضایی با بدن شما «انجام نمی دهد» در اینجا فهرست می کنیم:
خودارضایی می تواند موجب ناباروری، انزال زودرس، یا ناتوانی جنسی بیش از حد گردد، 
خودارضایی می تواند موجب جنون در قالب یک اختلال اضطرابی و افسردگی شود.
خودارضایی ممکن است موجب تاری دید یا حتی دیدن مگس-پران [ذرات معلق] در چشم شود.
خودارضایی تکرر ادرار «ایجاد نمی کند».
خودارضایی بر روی موهای صورت، رشد، اجزای صورت، کلیه ها، بیضه ها، ویا مشکلات پوستی، یا هر گونه مسائل عمدۀ فیزیکی تأثیری نمی گذارد! اینها همه افسانه است.

3     بدانید که این امر بهبود خواهد یافت. اگر ایمان دارید که واقعاً می توانید راهی برای خودداری از عادت خودارضایی خود پیدا کنید، پس قادر به انجام چنین کاری هستید. شاید هدف شما جلوگیری کامل از خودارضایی نباشد، ولی فقط می خواهید استمنای خود را به میزان طبیعی مثلاً یک یا دو بار در روز کاهش دهید. این امر نیز خوب است. اگر شما معتقدید که حقیقتاً می توانید بر این مبارزه فائق آیید، به احتمال بسیار زیاد موفق خواهید شد نسبت به اینکه دائماً خود را بازنده حدس بزنید.
اینکه گفته شود، ممکن است روزهایی پیش بیایند که عادت تان بازگردد. اگر روزی دیدید که خودارضایی می کنید در حالیکه قصد داشتید که انجام ندهید، اینطور فکر نکنید که "خیلی خوب، من این روزم رو خراب کردم دیگه." و تا آخر روز به کار خود ادامه دهید و بخواهید روز بعد مجدد شروع کنید. این دیدگاه همانقدر منطقی است که بخواهیم فکر کنیم چون یک عدد شیرینی خورده اید پس باید یک کیک کامل را هم نوش جان کنید. بدان خاطر که در هر صورت رژیم غذاییِ آن روز خود را بهم زده اید.

4     بدانید چه زمانی جویای کمک باشید. اگر همۀ راه ها را امتحان کرده اید و به نظرتان نمی رسد که عادت تان را تحت کنترل خود درآورید، زمان آن رسیده است که به فرد دیگری [کارشناس] دربارۀ مشکل تان بگویید و کمک بخواهید. خجالت نکشید و به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد مسائل مشابهی همچون یک عادت دارند. کمک طلبیدن یک اقدام شجاعانه است و اغلب کسانی هم که شما درخواست کمک می کنید آن را چنین می پندارند.
از رهبر دینی خود راهنمایی بگیرید. اگر عضو مکان مذهبی [مثل مسجد یا کلیسا] هستید، از روحانیون محلی خود کمک فکری بخواهید. سه چیز را در نظر داشته باشید: اول، این افراد بخشی از روحانیت هستند چرا که خود را برای کمک به کلیساها وقف کرده اند. دوم، آنان قبل از شما هم به کسی در زمینۀ ترک عادت خودارضایی کمک کرده اند. در نهایت، آنها بسیار سرسختانه درخصوص مسائل محرمانۀ مردم محدود شده اند. یک وقت ملاقات بگیرید از کشیش خود، اسقف، امام جماعت، خاخام یا هر رهبر مذهبی دیگرتان و ملاحظه کنید که آیا مشاورۀ ایشان می تواند کمک شما باشد.
از یک متخصص پزشکی هم یک وقت ملاقات بگیرید. مشاوران، روانشناسان و روانپزشکان همه برای کمک به مردم با سطوح مختلف از اعتیاد آموزش دیده هستند. با یک درمانگر در منطقۀ خود شروع کنید که می تواند عادت شما را ارزیابی نموده و شما را در صورت لزوم به یک مددکار تخصصی تر معرفی کند. گزینه های مختلفی در روشِ درمان وجود دارند، از درمانِ شناختی-رفتاری گرفته تا تجویز دارو.
 
12 راه علمی به اثبات رسیده برای جذب جنس مخالف
مقاله - روانشناسی
نوشته شده توسط مسعودی   
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵

Image

 
آیا قصد جذب کردن جنس مخالف خود را دارید؟ ما به شما دوازده روش علمی به اثبات رسیده معرفی می‏ کنیم.
 
علم تأیید می‏ کند که افراد جذاب در زندگی دارای برتری هایی هستند. مردم با رغبت بیشتری به نظرات آنان گوش می‏کنند چرا که به خودی خود باهوشتر و معتبرتر به نظر می‏رسند.
به هر حال، موضوع جلب توجه جنس مخالف است و لازم نیست برگ برنده ای را در این قرعه کشی ژنتیکی بیرون بکشیم.
با قدردانی از تحقیقات و پژوهش های به عمل آمده در این زمینه، از این 12 ترفند کوچک بهره می‏گیریم:
 
 1- دندان های سفید مرواریدی
پژوهش های علمی نشان داده است که دندان‌های سفید و مرتب می‏تواند فرد را بسیار جذاب تر سازد. دانشمندان دانشگاه‌های مرکزی و لیدز بریتانیا به این نتیجه رسیده‌اند که"دندان‌ها مانند دم طاووس هستند". دندان‌ها بیانگر سلامت و ژنتیک خوب-نشانه‌ای برای نسل آینده- هستند.
 
2- میوه‌جات و سبزیجات بیشتری بخورید تا پوستی سالمتر داشته باشید:
مطابق با پژوهشی که در مجلۀ علمی PLOS ONE منتشر یافت، خوردن میوه‌ها و سبزی‌ها فراوان راهی طبیعی است برای جذابتر کردن پوست.
میوه‌ها و سبزی‌ها حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان‌ها و رنگدانه‌هایی هستند که به پوست رنگ و لعاب سالمی می‏‌بخشند.
علاوه بر این، دستیابی به چنین نتیجه‌ای زیاد طول نمی‌کشد. شرکت کنندگان در این تحقیق با گونۀ سرخ و پوست سالم ظاهر شدند که این دستاورد حاصل مصرف روزانۀ تنها بخشی از میوه‌ها و سبزی‌ها بود.
 
3- بانوان- لبخند بیشتر
تحقیقات نشان داده است که یک لبخند می‏تواند بانوان را برای آقایان جذابتر نماید. 
 
4- آقایان- با نگاه متفکر
براساس مطالعۀ انجام شده توسط دانشگاه بریتیش کلمبیا، بانوان فکر می‏کنند که نگاه متفکر و مهم آقایان جذابتر از لبخندزدن است. آقایانی که شاد به نظر می‏ رسند، تمایل زیادی به خانم‌ها نشان نمی‌دهند.
با این حال محققان اشاره کرده‌اند که موارد فوق تنها منوط به جاذبۀ جنسی می‏شود و نه مربوط به انتخاب دوست پسر یا شوهر.
 
5- خانمی که متکی به عشوه‌های زودگذرست- تظاهر به احمق بودن برایش می‏‌ارزد
مطالعه‌ای که در مجلۀ "تکامل و رفتار انسان" به چاپ رسیده بیانگر این حقیقت تلخ است. در این آزمایش، آقایانی که علاقمند به ارتباط "یک شبه" هستند، خانم‌ها "مست" یا "احمق" را ترجیح می‌دهند.
خانم باهوش و هوشیار در نظر آنان کمتر جذابیت فیزیکی دارد. خوشبختانه وقتی مردی دوست دختری را برای یک رابطۀ جدی انتخاب می‏کند، مبنای انتخاب وی مخالف این امر تغییر می‏یابد.
 
6- آقایان- ریش خود را اصلاح کنند
در مطالعۀ اخیر، که نتایج آن در "مجلۀ آکسفورد" منتشر شد، مشخص شد که آقایانی که صورت اصلاح نشده دارند از نظر خانم‌ها جذابیت کمتری نسبت به اصلاح کرده‌ها دارند.
معلوم شد که مرد ریشو تهاجمی‌تر به نظر می‏رسد و اگر چه به ظاهر موقعیت اجتماعی‌شان را بالاتر قرار می‏دهد، در میان خانم‌ها متقاضی ندارند.
 
7- خانمها-همیشه رژ لب قرمز همراهشان باشد
محققان در دانشگاه منچستر به این نتیجه رسیده‌اند که لبها جذابترین بخش بدن خانمهاست، به خصوص اگر روی آنها رژ لب قرمز استفاده شده باشد.
طی این آزمایش، آقایان به مدت هفت ثانیۀ کامل نگاهشان بر روی لبهای قرمز رنگ خانم‌ها ثابت بوده است و در مقایسه با آن- تنها 95/0 ثانیه به چشمها و 85/0 ثانیه به موها نگاه کرده‌اند.
 
8- آقایان-ابتدا، احساسات خود را نگه دارید
این مطالعه که در مجلۀ "علم روانشناسی"، منتشر شده پیشنهاد می‏کند که خانمی که متوجه تمایل مرد نشده آسانتر نسبت به وی هیجانزده می‏شود.
پژوهش‌ها حاکی از این هستند که اگر خانمی نسبت به علاقۀ مرد به خودش مطمئن نیست، بیشتر به وی فکر می‏کند.
عموماً آقایانی که اوایل ارتباط به طور مبهم به نظر می‌رسند، فرصت بهتری برای برقراری یک رابطۀ جدی دارند.
 
9- آقایان-تیشرتی انتخاب کنید که حرف T درشتی روی آن نوشته شده
این موضوع به قدری غیرعادیست که بیشتر عجیب و غریب به نظر می‏رسد ولی ترفندی کاملاً مؤثرست. محققان دانشگاه ناتینگهام آزمایشی انجام داده‌اند و دریافتند که فقط تیشرت سفید با یک حرفT بزرگ مشکی بر روی آن آقایان را 12 درصد برای جنس مخالف جذابتر نموده است.
دانشمندان بر این باورند که چنین تیشرتی شُبهۀ سرشانه‌های پهن و کمر باریک را ایجاد می‏کند؛ بدان معنی که تداعی کنندۀ شمایلی V-شکل است که بیشترین جذابیت را نزد خانم‌ها دارد.
در قیاس با آن، آقایانی که روی تیشرت خود حرفT واژگون داشتند، یعنی خط افقی آن در سطح کمرشان قرار می‏ گرفت، نزد خانمها نسبت به 12 درصد قبلی جذابیت کمتری داشتند.
 
10- صدای بلندتر [تیزتر] خانم‌ها برای مردان جذابتر به نظر می‏رسد
خانم‌ها لطفاً فراموش کنید هر آنچه را که راجع به صدای گرفتۀ آهسته و خشن-که بسیاری از مردم به تمایلات جنسی مرتبط می‏دانند- به شما آموخته‌اند. به منظور جلب رضایت آقایان سعی کنید با سطح صدای [منظور فرکانس] بالاتری با او صحبت کنید.
پژوهشگران دانشگاه کالج لندن دریافتند که هر چه صدای خانمی ریزتر باشد، آقایان این امر را به شکنندگی و ظرافت رابطه مرتبط می‏دانند، بنابراین برای اغلب ایشان جذاب به نظر می‏رسد.
 
11- آقایان باید پرتوافکن صلح و آرامش باشند
مطابق با مطالعه‌ای که در "مجلۀ انجمن سلطنتی B" انتشار یافته، خانم‌ها کمتر جذب مردانی می‏شوند که تحت اضطراب و فشار ثابت هستند.
برای خانم‌ها سطح پائین اضطراب و استرس بیانگر اینست که مرد با شرایط سخت به راحتی کنار می‌آید و بنابراین صفات و ژن‌های خوبی را به ارث برده است.
 
12- هر دو طرف (خانم و آقا) تحت شرایط مشابهی قرار بگیرند
طبق یک بررسی که شامل بیش از یکهزار نفر داوطلب بود نشان داد که بعد از یک سفر مشترک برای زوج‌هایی که هنوز رابطۀ عاشقانه‌ای نرسیده‌اند، بیش از پیش برای یکدیگر جذابیت داشته‌اند و توجه به این موضوع به نوعی در مورد زوج های بالقوه نیز مصداق دارد.
  

HTTP://KINGWORLDNEWS.COM/12-SCIENTIFICALLY-PROVEN-WAYS-ATTRACT-OPPOSITE-SEX

 
بزرگترین درسی که میتوان از تصاویر خطای دید گرفت
مقاله - مشاوره
نوشته شده توسط زینب   
۲۲ مرداد ۱۳۸۸
به احتمال زیاد شما هم تا كنون عكسهای زیادی در مورد خطای دید، ملاحظه كرده اید.
مثلا این عكس رو ببینید: 
 
یكم :
اكثرا مردم می گویند تا چیزی را با همین دوچشم خود نبینیم باور نمی كنیم. همچنین می گویند شنیدن كی بود مانند دیدن. اما اینجا می خواهیم بگوییم همیشه موقعیتها ، اشیاء و مسائل آنطور هم كه دیده می شود،‌ممكن است نباشند.

دوم:
بدون توجه به مسائل انتزاعی و برداشتها و تفسیرها، همین دیدن ساده اشیاء هم می تواند تحریف شود.


سوم:
اصطلاحی به عنوان اثر هاله ای ، یا تاثیر زمینه در ادراك وجود دارد. به این مفهوم كه معمولا مسائل حاشیه ای و اطراف یك موقعیت روی آن موقعیت تاثیر می گذارد.

تصور كنید قد فردی 170 سانتیمتر است،‌ اگر او را میان بازیكنان بلند قد بسكتبالیست كه قدهایی بالای 190 سانتیمتر دارند،‌قرار دهیم و از شخص سومی بخواهیم در مورد قد این فرد اظهار نظر كند، او ممكن است بگوید قد این فرد كوتاه هست.
اما همین فرد 170 سانتیمتری اگر در جمع افراد كوتاه قد زیر 150 سانتیمتر ممكن است بلند قد به نظر برسد.

از این مسئله حتی در مسائل روانشناختی می توان بهره گرفت.

مثال:
آقایی با لباس تمییز و ست شده درب كافی شاپ را با احترام برای خانمی باز می كند، از پشت یكی از میزها یك صندلی را كمی بیرون می كشد و به آن خانم تعارف می كند، و بعد از گارسون خواهش می كند دو نوشیدنی برای آنها بیاورد. و پس از گرفتن نوشیدنی با لبخند از او تشكر می كند.
لطفا پاسخ بدهید:
1 - این آقا اجتماعی است؟
2 - این آقا تحصیل كرده است؟
3 - این آقا فرد خودساخته ای هست؟
4 - این آقا از هوش بالایی برخوردار است؟
5 - این آقا مهربان است؟
6 - این آقا خونسرد است؟
7 - این آقا مودب است؟
8 - این آقا با اخلاق است؟
و ....

آری شاید، شما هم دچار این تاثیر زمینه در ادراك شده باشید. با این توضیحات مشخص می شود كه این آقا مودبانه برخورد می كند و سایر گزینه ها باید جداگانه بررسی شود.
اما چرا همه ما تمایل داریم كه جواب همه سئوالات بالا را مثبت بدهیم؟
چون اثر یك رفتار یا یك موقعیت در اطراف آن منتشر می شود. مودب بودن این آقا روی سایر برداشتهای ما از این آقا تاثیر می گذارد.

چهارم:
اگر تمركز خود را روی یك بخش یا یك موقعیت متمرك كنیم،‌ روی یك صفت یا یك رفتار دقت كنیم، بیشتر می توانیم آن موقعیت را ارزیابی كنیم. و پس از اتمام ارزیابی،‌سراغ مسئله بعدی می رویم.
در واقع ابتدا اجزاء یك موقعیت را تك به تك مورد بررسی قرار می دهیم و در انتها آنها را در رابطه با هم جمعبندی می كنیم.

مثلا در انتخاب همسر، یه نگاه كلی به فرد نمی كنیم و عاشقش بشویم و مسئله تمام!!!!!!
باید تك تك معیارها را به صورت منفرد بررسی و ارزیابی كنیم. مسئولیت پذیری جدا، انعطاف پذیری جدا، مسائل اجتماعی جدا، مسائل مربوط به اوقات فراغت جدا، مسائل مربوط به نگاه جنسیتی جدا، مسائل مربوط به تقسیم وظایف و تصمیم گیری خانواده جدا، اعتقادات جدا، مسائل اخلاقی جدا، مسائل تحصیلی جدا و ......، بعد هم اینها را یكبار در رابطه با هم نیز ارزیابی می كنیم.

نتیجه گیری:
همانطور كه در این اشكال وقتی به صورت كلی نگاه می كنیم به خاطر تاثیر متقابل اجزاء تصویر، به اشتباه حركتی یا مسئله خاصی را درك می كنیم ، در مسائل واقعی زندگی هم ممكن است چنین اشتباهی را بكنیم.
لذا بهتر است با تمركز به جزئیات هر موقعیت یا به جزئیات رفتار دیگران ، شناخت عمیق تر و تحریف نشده ای را كسب كنیم. و بعد در مرحله بعد این جزئیات را در رابطه با هم ارزیابی كنیم.

به چشمان خود اعتماد كنید، به فكر و هوش خود اعتماد كنید،‌اما آسیب پذیری های آنرا نیز بشناسید و آنچه ممكن است موجب تحریف آن شود را بشناسید.

اگر شما بدانید عینكی با شیشه سبز به چشم زده اید، كه رنگ اشیاء را تحریف كرده و به رنگ سبز نشان می دهد،‌دیگر كاه را با خوش باوری یونجه نمی بینید.

یكی از این تحریف ها،‌تحریف عشق است.

عشق می تواند نگاه ما را به معشوق تحریف كند. احساسهای ناشی از هورمونهای جنسی گاهی تمركز ما را از تك تك خصوصیات معشوق می گرداند و كلیتی متحرك و پویا نشان می دهد. در حالیكه نگاه متمركز و عمیق به خصوصیات منفرد معشوق شاید،‌ موضوع دیگری را پیش روی ما بگذارد
.
 
<< شروع < صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعد > پايان >>

نتايج 1 - 12 از 96

ورود و خروج


فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

نظرسنجی

نظر شما درباره نحوه فعالیت و خدمات ما چیست؟
 

عکسهای ارسالی کاربران

حاضرین در سایت

حاضرين: 23 مهمان حاضر

آمار کل سایت

خروجی RSS سایت


Founded By Mohammad Shadmani | Hosted By Zagrio Hosting
All Text is Available Under The Terms of The GNU Free Documentation License