خوش آمدید، مهمان - لطفا برای ثبت نام اینجا و یا برای ورود اینجا را کلیک کنید.
آیا هنوز ایمیل فعال سازی حساب کاربری برای شما ارسال نشده است؟
 
جستجوی پیشرفته

53075 ارسال در 5547 موضوع- توسط 23004 کاربر - جدیدترین کاربر عضو شده: Sanuyemlype
زاگریو، ثبت آنلاین دامنه و میزبانی وب
@Ghodrate_Zehn
صفحه: [1]   پایین
چاپ صفحه
نويسنده موضوع: کارشناسی راهنمایی و مشاوره  (دفعات بازدید: 3207 بار)
دریا
OFC Hero
*****
آفلاین آفلاین

جنسيت : دختر
تعداد ارسال: 1646

تشكر
اهدا شده: 587
دريافت شده: 624« : 23 آذر 1387,ساعت 15:23:36 »

در پی پرسشهای مکرر شما عزیزان در مورد رشته راهنمایی مشاوره اقدام به قرار دادن مطلب زیر که برگرفته از کتاب "راهنمای کامل رشته های دانشگاهی و زمینه های شغلی ( علوم انسانی ) " هست. نمودم امیدوارم مفید واقع شود . به زودی در مورد " گرایش های کارشناسی علوم تربیتی"نیز مطالبی قرار خواهم داد .

قبل  ارائه توضیحات درباره این رشته اول به تعریف دو واژه " راهنمایی " و " مشاوره " می پردازیم سپس به ارائه اطلاعات لازم جهت آشنایی کامل با این رشته اقدام می کنیم .

راهنمایی Guidance

راهنمایی از لحاظ لغوی به معنی هدایت. ارشاد و اداره کردن است . مفهوم گسترده ای از پند و اندرز. مطالعه کتاب و گوش دادن به یک سخنرانی و ... را شامل می شود که سبب افزایش بصیرت فرد می گردد و او را در نیل به درجات بالاتری از کمال و معرفت یاری می کند . به سخنی دیگر راهنمایی جریان یاری دهنده ای است که فرد را در شناخت خود و محیط پیرامون یاری می کند و وی را قادر می سازد تا توانایی ها. رغبت ها. و محدودیت هایش را بشناسد و از طریق گسترش امکانات با توجه به اهدافش زندگی سالم و سازنده ای را سپری کند . این جریان یاری دهنده. فرد را با استفاده از ابزار و فنون گوناگون بررسی می کند و فعالیتی است جمعی که یاری معلم. والدین. مددکر اجتماعی. پزشک . روانپزشک و سایرین را می طلبد و در نهایت فرد به کمال خودش یعنی " خود-رهبری " می رسد . راهنمایی به صورت فردی و گروهی اجرا می شود .
راهنمایی شامل راهنمایی تحصیلی. راهنمایی شغلی. راهنمایی خانوادگی و بهداشتی میباشد و در اصل مشاوره یکی از فنون اجرایی راهنمایی می باشد و قلب راهنمایی محسوب می شود و مشاوره جنبه درمانی دارد ولی راهنمایی جنبه پیشگیری .

مشاوره Counseling

مشاوره تعاملی است بین مراجع و مشاور که از این طریق به مراجع کمک می شود تا پس از شناخت خویش تصمیمات معقولی اتخاذ کند . مشاوره در معنای لغوی به معنی همکاری کردن و رای دیگری را در انجام کاری خواستن است . به طور کل مشاوره جریان بحث و بررسی مشکلات و مسائلی است که مراجع با آنها مواجه است و علاقمند به طرح آنها می باشد . مراجع از طریق بحث و گفتگو درباره مشکلش با مشاور. در یک جریان رابطه مشاوره ای توام با درک و تفاهم به خودشناسی و کشف راه حل موفق می گردد و سرانجام تصمیمی معقول و مناسب اتخاذ می شود . مشاوره نیز همچون راهنمایی می تواند به صورت فردی و گروهی اجرا شود .
هدف از ایجاد این رشته تربیت متخصصان و کارشناسانی است مومن. متعهد به اسلام و انقلاب اسلامی و ولایت فقیه که بتوانند تصدی امر مشاوره یا فعالیت های پرورشی را در هسته های مشاوره مراکز تربیت معلم و غیره عهده دار شوند .
فارغ التحصیلان این رشته قادر خواهند بود از طریق شناخت مراجعان که اغلب کودکان و نوجوانان می باشند و با اتخاذ تدابیر لازم و تحقیق و پژوهش درباره علل دشواریهای روانی. اخلاقی. خانوادگی. ناسازگاری ها. لغزش ها. انحرافات اجتماعی و ... برای جلوگیری از این پیشامدها چاره اندیشی کرده و راه حلهای لازم را ارائه دهند و تدابیر ضروری را اتخاذ و پیشنهاد کنند . با توجه به مشکلات متنوع افراد ( به ویژه کودکان. نوجوانان و جوانان به علت تجربه کم ) در جریان زندگی و بحران های خاص این دورانها و لزوم برطرف ساختن مشکلات و مسائل شخصی و اجتماعی وجود مشاوران در مورد امور تربیتی ضروری به نظر می رسد .
 
فارغ التحصیلان این رشته می توانند در تمام رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته گروه علوم انسانی شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن بعضی واحدهای پیش نیاز را بگذرانند ولی در صورت ادامه همین رشته می توانند در رشته مشاوره و در گرایشهای :

1) مشاوره خانواده
2) مشاوره شغلی
3) مشاوره مدرسه ای
شرکت کند و در صورت قبولی ادامه تحصیل دهد و یا در رشته های زیر ادامه تحصیل دهند :

1) روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی
2) روانشناسی تربیتی
3) مشاوره و راهنمایی

 
خارج شده است

وقتی تنها شدی بدون که خدا همه رو بیرون کرده، تا خودت باشی و خودش ...
صفحه: [1]   بالا
چاپ صفحه
پرش به :  


Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines | Persian Language Pack by Mambolearn Team
All Text is Available Under The Terms of The GNU Free Documentation License | Founded By Mohammad Shadmani | Hosted By Zagrio Hosting