خوش آمدید، مهمان - لطفا برای ثبت نام اینجا و یا برای ورود اینجا را کلیک کنید.
آیا هنوز ایمیل فعال سازی حساب کاربری برای شما ارسال نشده است؟

جستجوی پیشرفته

53075 ارسال در 5547 موضوع- توسط 21781 کاربر - جدیدترین کاربر عضو شده: nezperceMr
صفحه: [1]   پایین
چاپ صفحه
نويسنده موضوع: تفاوت اعتماد به نفس و خود باوری  (دفعات بازدید: 2409 بار)
کیان
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 3

تشكر
اهدا شده: 0
دريافت شده: 2

« : 28 مرداد 1388,ساعت 21:59:37 »

در مقالات متعددی اعتماد به نفس و خود باوری یکسان شناخته شده. به نظر من خط باریکی بین این دو وجود دارد.

به نظر من خود باوری یک مشکل روانی‌ هست که در بسیاری از مواقع باعث ناراحتی‌ و آزار خود شخص و یا اطرافیانش میشود.

به نظر من خود باوری پایهٔ دگمتیسم هست.

شخص دچار خودباوری انتقاد پذیر نیست و در تجربه مسائل و در برخورد با افراد، آنچرا که مطابق نظر او نیست را بدون تفکر دوباره رد می‌کند و انتظار دارد افراد مطابق نظر او رفتار، گفتار و تفکر کنند.

نظر شما چیست؟

مشاهده كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

paeez

خارج شده است
paeez
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تشكر
اهدا شده: 2
دريافت شده: 0

« پاسخ #1 : 28 مرداد 1388,ساعت 23:53:46 »

اعتماد به نفس یعنی باور و قبول خود و تواناییهای خود با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف، فردی که اعتماد به نفس خوبی دارد می تواند حتی نسبت به خود انتقاد کند توانمندیها و ناتوانیهای خود را بشناسد. و برای رفع نقص های خود تلاش کند، گاها حتی می تواند نسبت به خود هم شوخی کند و نسبت به ضعف خود بخندد که با توجه به این تعریف از اعتمادبه نفس، خودباوری هم درکنار آن قرار می گیرد با توجه به اینکه فردی که خودباوری دارد درکنار اعتماد به نفس، عزت نفس خوبی هم دارد. عزت نفس یعنی پذیرش خود با توجه به خصوصیات ظاهری مثل: قد، ترکیب چهره،نام خود، خانواده خود، وضعیت اقتصادی و اجتماعی خودو ...
خارج شده است
کیان
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تشكر

« پاسخ #2 : 30 مرداد 1388,ساعت 02:57:23 »

اعتماد به نفس و عزت نفس دو خصیصه مثبت هستند ولی خودباوری در بسیاری از مواقع یک خصیصه منفی.
اعتماد به نفس و عزت نفس لازمه خود باوری نیستند.

مشاهده كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

paeez

خارج شده است
paeez
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تشكر
اهدا شده: 2
دريافت شده: 0

« پاسخ #3 : 30 مرداد 1388,ساعت 18:04:17 »

خودباوری خصیصه مترادف عزت نفس و اعتماد به نفس هست، تعریف شما از خودباوری در واقع تعریفی است که در مورد خودخواهی، خود بزرگ بینی، خودشیفتگی ... می گنجد که می تواند منفی باشد. مگر اینکه به دنبال خودباوری کاذب باشی که جای بحث دارد.
خارج شده است
کیان
Newbie
*
آفلاین آفلاین

تشكر

« پاسخ #4 : 31 مرداد 1388,ساعت 06:09:59 »

اولا میخواستم تشکر کنم از اینکه این بحث را با من ادامه دادی.
خود شیفته شاید کلمه‌ای هست که من دنبالش میگشتم، یا به قول تو خودباوری کاذب.
به نظر من شخص خود شیفته به یک حالت خاصی‌ از خودخواهی رسیده.

مرسی‌ از همراهیت.
خارج شده است
صفحه: [1]   بالا
چاپ صفحه
پرش به :